Aryanic
صفحه اصلي > اخبار 

اخبار > با حضور دکتر امید ریاست دانشگاه جامع علمی-کاربردی کشور و هیأت همراه ایشان جلسه كارگروه اشتغال و آموزش هاي مهارتي استان سیستان و بلوچستان در چابهار برگزار شد.

 


  چاپ        ارسال به دوست

با حضور دکتر امید ریاست دانشگاه جامع علمی-کاربردی کشور و هیأت همراه ایشان جلسه كارگروه اشتغال و آموزش هاي مهارتي استان سیستان و بلوچستان در چابهار برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه جامع علمی-کاربردی واحد استان سیستان و بلوچستان؛ این جلسه با حضور دکتر امید ریاست دانشگاه جامع علمی-کاربردی کشور، مدیرکل حوزه ریاست روابط عمومی دانشگاه ،معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان چابهار، مدیر کل شیلات سیستان و بلوچستان ،مدیر کل فنی و حرفه ای استان، مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی، رئیس بنیاد نخبگان استان، رئیس پارك علم و فناوری استان‌ و جمعی از مسئولین و روسای ادارات و نهادهای استان و شهرستان  در  فرمانداری شهرستان چابهار برگزار شد.

دکتر حبیب الله سالارزهی رئیس دانشگاه جامع علمی-کاربردی واحد استان سیستان و بلوچستان ضمن خیر مقدم به حاضرین در این جلسه و تبریک به مناسبت سالروز آزاد سازی خرمشهر به ارائه گزارشی از پتانسیل ها و ظرفیتهای استان از جمله نعمت بزرگ دریای عمان ،اراضی مستعد  کشاورزی، معادن قیمتی و وفاداری مردم به نظام و انقلاب پرداختند.

دکتر سالارزهی گفت: با توجه به نعمتهای الهی، نیروی انسانی جوان و تلاشهای نظام در این سه دهه از انقلاب اسلامی ،تفاوت چشمگیری میان شاخص های توسعه انسانی و کیفیت زندگی مردم استان نسبت به قبل از انقلاب به وجود آمده است ،اما هنوز  استان سیستان و بلوچستان فاصله زیادی از لحاظ شاخص توسعه انسانی با میانگین کشوری دارد .این استان سرشار از  گنجینه ها ، فرصت ها و‌ ظرفیت هاست، و این استعدادهای نهفته را می توانیم با آموزشهای مهارتی و توسعه منابع  انسانی مبتنی بر مهارت برای توسعه منطقه و اشتغال پایدار پرورش دهیم.

حبیب الله سالارزهی  اظهار داشت:  دانشگاه جامع علمی-کاربردی در ربع قرن فعالیت و حضور خود نقش آفرینی نموده و واحد استانی با 29 مرکز فعال بالغ بر 100 هزار کاردان و کارشناش تربیت نموده است  و از 100هزار دانشجو آموزش عالی در استان این دانشگاه 10%  از سبد آموزش مهارتی را به خود اختصاص داده  است و در برنامه توسعه ششم کشور شاهد افزایش سهم اموزش های مهارتی در کشور و منطقه خواهیم بود. امیدوار هستیم با نقش افرینی جناب اقای  دکتر امید در مدیریت عالی دانشگاه ، حضور موثرتری را در تربیت نیروهای متخصص و ماهر در قالب دوره های مقطع دار و  کوتاه مدت متناسب با نیازهای اموزشی مهارتی  بخش صنعت ،کشاورزی و خدمات داشته باشیم . با توجه به نگاه ملی و فراملی به توسعه سواحل مکران و تدارک زیرساختهای گاز، حمل و نقل،بنادر و سایر زیر ساختها در استان، دانشگاه جامع علمی کاربردی برای امایش اموزش های مهارتی مورد نیاز تمامی بخش ها و اجرای دوره ها متناسب با انتظارات این بخش ها و استاندارد های مهارتی  بسترهای مهارتی آمادگی خود را  اعلام می نماییم .

در ادامه  این جلسه مدیران دستگاه های اجرایی استان به طرح دیدگاه ها و نقطه نظرات خود پرداختند .

مهندس جهاندیده مدیر کل کار،تعاون و رفاه اجتماعی بیان داشت : امروز حوزه اشتغال، مهارت و کارآفرینی دارای ابعاد مختلف و گوناگونی است که قطعاً خود مهارت و آموزشهای مهارتی مهمترین اصلی  است که در این زمینه وجود دارد. برای ساختن زمینه اشتغال و کارآفرینی نیاز اساسی به مهارت و حرفه آموزی داریم که قطعاً ظرفیت دانشگاه علمی-کاربردی در این زمینه  می تواند کمک خوبی باشد.

مدیر کل کار،تعاون و رفاه اجتماعی گفت: در حوزه اشتغال و بازارکار نیازمند به رشته های پرکاربرد منطقه هستیم در صددیم به زودی طرح توسعه  کسب و کار و اشتغال پایدار در استان سیستان و بلوچستان را به مرحله اجرا در آوریم که در حوزه آموزش و مهارت نیازمند همکاری دانشگاه جامع علمی-کاربردی هستیم.

مهندس جهانتيغ مديركل فني و حرفه اي استان عنوان كرد:

با توجه به اهداف آموزشهای مهارتی ، در دوره جدید آموزشهای مهارتی مبتنی بر تقاضا محوری و آمایش سرزمین در دستور کار قرار گرفته است هرگونه سرمایه گذاری در منطقه چابهار و سواحل مکران با توجه به هدف گذاری که در برنامه توسعه این سواحل پیش بینی   و تصویب شده ، با توجه به نرخ بالای بیکاری در این منطقه باید بخشی از ظرفیت این سرمایه گذاری به تربیت نیروی انسانی بومی ماهر و نیمه ماهر و تکنسین اختصاص پیدا کند ، در عرصه تربیت نیرو ، گاز رسانی ، جوشکاری و برق صنعتی ، در پنج مرکز دانشگاه جامع علمی-کاربردی فنی و حرفه ای در ظرفیتهای کوتاه مدت ورود جدي پیدا کرده ایم و آمادگي داريم نيازهاي مهارتي بخش صنعت و خدمات را تامين نماييم.

در ادامه این جلسه دکتر شهیکی رییس پارک علم و فناوری استان گفت:

خروجی نظام آموزش پرورش و آموزش عالی کاملاً مشهود است که یک خروجی با کیفیت نبوده و بخاطر همین نهادهای مختلفی شکل گرفته که بتواند کمک کند در راستای ارتقای مهارتهای فنی، تخصصی و مهارتهای بازاری.

وی اظهار داشت: هدف وزارت علوم تحقیقات و فناوری اطلاعات از تشکیل پارکهای علم و فناوری کمک در راستای  ارتقای مهارتهای تجاری بازار محور و کمک به فرایند تجاری سازی دستاوردهای پژوهش و فناوری که در دانشگاهها انجام می شود دانست.

دکتر شهیکی ادامه داد: با توجه به شرایط فعلی برای اینکه دانشگاه جامع علمی-کاربردی نقش موثرتری داشته باشد، ایجاد مراکز رشد تخصصی را پیشنهاد کردند که می تواند مهارتهای تجاری و فنی و تخصصی دانشجويان و فارغ التحصيلان اين دانشگاه را توسعه دهد.  

دکتر پهلوانی رییس بنیاد نخبگان استان گفت: معاون علمی پژوهشی و فناوری ریاست جمهوری امسال را سال رستاخیز علم با رویکرد تبدیل علم به ثروت و تحقق اقتصاد دانش بنیان اعلام کردند و اقدامات بسیار خوبی در این حوزه در دولت تدبیر و امید شکل گرفته است تا کنون حدود سه هزار شرکت دانش بنیان در کشور ما تشکیل شده و حدود شش هزار شرکت هم در حال ارزیابی هستند که می تواند در حوزه اشتغال بسیار موثر باشد.

وی اظهار داشت: در سطح استان اقدامات خوبی با همکاری و تعامل بین بنیاد ملی نخبگان ، پارک علم و فناوری، دانشگاه جامع علمی –کاربردی، سازمان فنی و حرفه ای و سایر دانشگاههای مراکز آموزش عالی در حال شکل گیری است. در زمینه  ایجاد نمایندگی صندوق و شکوفایی در استان با هدف حمایت از شرکتهای دانش بنیان گفت: کارگزاری صندوق علم و فناوری نوین و مرکز شتابدهی نوآوری که از اهرم های زیر ساختی استراتزیک در این حوزه است.

دکترپهلوانی افزود: معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با راه اندازی و تاسیس منطقه ویژه علم و فناوری در این خطه از مرز و بوم از کشور ما موافقت نمودند.

میر مراد زهی مدیر کل شیلات در این جلسه بیان داشت: دانشگاه جامع علمی – کاربردی  می تواند در رشته های تحصیلی خود، سرمایه گذاری در بخش اشتغال بویژه در حوزه شیلات، بخصوص در  شهرستان چابهار و کنارک را  که با بیش از 300کیلومتر مرز آبی با دریای عمان ، راهیابی به دریای آزاد و نیز اراضی مستعد پرورش میگو و ماهی را دارا می باشد برای ایجاد اشتغال استفاده نمايد.

مدیر کل شیلات ادامه داد: از لحاظ ماهیان و تن ماهیان رتبه اول را در سطح کشور داریم. از دیگر اقدامات شناسایی چندين هزار هکتار مزارع میگو که آماده واگذاری به سازمانها و دستگاههای غیر دولتی هستند که اشتغال را از این طريق مي توانيم افزايش دهيم.

 در ادامه این جلسه سعیدی رئیس شورای اسلامی شهرستان چابهار گفت:

زمانی که دکتر امید به ریاست دانشگاه جامع علمی کاربردی منصوب شدند برخی رسانه ها تیتر زدند که دانشگاه جامع علمی-کاربردی امید دار شد. در مدت انتصاب دکتر امید تحولات زیادی ایجاد شده که اولین ماموریت اصلی ایشان در دانشگاه تحول در ساختار کلان آموزشهای کاربردی شغل محور بوده از این جهت باید تقدیر  و تشکر  ویژه ای از دکتر امید داشت.

سعیدی خاطرنشان کرد: چابهار با شتابی بسیار زیادی در حال توسعه است و صنعت دارد شکل می گیرد ولی و هیچ نگاه ویژه ای در این خصوص نشده است.

رئیس شورای اسلامی شهرستان چابهار ابراز امیدواری کرد دانشگاه جامع علمی-کاربردی و فنی و حرفه ای بتوانند حضور موثر تري داشته باشند و این نقیصه بزرگ را جبران نمایند 

دکتر نصیری رییس دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار به ارائه گزارشی از این دانشگاه پرداخت و عنوان کرد:  این دانشگاه تخصصی ترین دانشگاه کشور است که یک برند در سطح استان و کشور میباشد و رشته هایی که در حال حاضر پیگیر هستیم رشته هایی متناسب با صنایعی است که در چابهار ایجاد می شود مثل پتروشیمی و فولاد ، جوانان این شهر در رشته ها تحصیل باید کنند  که بتوانند در این صنایع فعالیت داشته باشند. و این دانشگاه  اعلام آمادگی می کند  که همه دانشگاهها در سطح استان و کشور هر نوع فعالیت و همکاری که در جهت تربیت نیروی متخصص باشد را انجام دهند.

 

دکتر کردی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه سیستان و بلوچستان بیان کرد:  حضور مردم در حماسه انتخابات را تبریک گفته  این انتخابات نوع تحلیل و آنالیز است سیاست های ما را در اجرا تحت تاثیر قرار میدهد اگر بخواهیم سطح شعور اجتماعی یک جامعه را بسنجیم باید به انتخابات نگاه کنیم و خود این انتخابات به ما یادآور می شود که مردم چه می خواهند و چطور برای این مردم برنامه ریزی کنیم و چه مسیری برای رشد ای

 

اين منطقه از کشور ایجاد کنیم و اگر به دنبال توسعه هستیم باید توسعه فکری و آموزشی اتفاق بیفتد.

کردی افزود: اگر می خواهیم در حوزه کارآفرینی موفق باشیم باید در حوزه مهارت محوری و اشتغال سرمایه گذاری کنیم و نیز پتانسیل های بلقوه را برنامه ریزی نماييم، اگر میخواهیم جامعه توسعه یافته داشته باشیم باید مادران توسعه یافته ای ایجاد کنیم به وسیله آموزش. دانشگاه علمی-کاربردی مي تواند به حوزه زنان در مهارت آموزی توجه ویژه داشته باشد.

معاون پژوهشی دانشگاه سیستان و بلوچستان بیان کرد: در هر کشوری اگر بیش از 10% تحصیل کرده هایش به سمت تحصیلات تکمیلی رفته باشد آن کشور در سیستم آموزشی دچار مشکل است و نتوانسته برای نسل جوانش فرصت ایجاد کند

وی گفت:  در چابهار فقط به دریا نگاه نکنیم در حوزه گیاهان گرمسیری و زینتی پتانسیل خوبی در چابهار است که اگر دانشگاههای علمی-کاربردی بتوانند در این حوزه مهارتی یک مرکز تخصصی ایجاد کنند
می توانیم با توجه به منابع چابهار به نقطه مطلوبی برسیم
.

دکتر درویشی معاون استاندار و فرماندار ویژه چابهار  ضمن خیر مقدم به حاضرین در جلسه به ویژه دکتر امید ریاست دانشگاه جامع علمی-کاربردی کشور، ابتدا سوم خرداد را تبریک عرض نمودند و حضور پر شکوه مردم در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر را تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد، که این حضور آغازگری باشد بر شتاب توسعه کشور در ذیل سیاستهایی که مقام معظم رهبری تدوین فرمودند و با توجه به شعار سال و همچنین برنامه ها و اقدامات جناب آقای دکتر روحانی رئیس جمهور دولت تدبیر و امید به صورت مختصر ویژگی های چابهار را برشمردند و عنوان داشتند چابهار در حال قطب شدن است در بعضی از حوزه ها و بخشهای اقتصادی، صنعتی و اجرایی چابهار به قطب تبدیل شده است. افق بلندي براي توسعه چابهار پيش بيني شده است و چابهار بهترين نقطه ترانزیتي منطقه است که در قلب کلیدر شمال و جنوب شرق و غرب قرار گرفته و در بخش پتروشیمی تبدیل به قطب می شود، دوم موقعیت رئو استراتزیک و اقتصادي چابهار است که منحصر به فرد می باشد ویژگی بعدی بتانسیل های خاص و ویژه که در بخشهای کشاورزی، شیلات وجود دارد تنها نقطه در کشور است که قابلیت پرورش میوه های گرمسیری را دارد. آب  و هوای منحصر به فرد در زمینه های مختلف شرايط ورود گردشگر را به منطقه فراهم ساخته است.

وی اظهار داشت: چابهار در طرح مرکز مکران واقع شده این طرح ساختار ویژه مدیریتی خود را دارد نگاه طرح مکران نگاه طرح ملی و بین المللی است و نیز در برنامه توسعه مکران یک نگاه شتاب زا به رشد و توسعه چابهار شده است.

معاون استاندار و فرماندار ویژه چابهار  بیان داشت: خوشبختانه دانشگاه جامع علمی-کاربردی را دانشگاه نسل سوم می دانند و دانشگاه منعطفی می باشد که می تواند به سرعت از طريق نيروي انساني ماهر جوابگوی بازار کار باشد ايشان اظهار داشتند دانشگاه جامع علمی –کاربردی باید به سمتی حرکت کند که رشته هایی با نیاز بازار این شهر ایجاد نمايد و رشته های غیر مرتبط در این دانشگاه بايد حذف شوند. ايشان بر ضرورت تفاهم نامه همكاري دانشگاه و بخش هاي صنعت پتروشيمي و فولادتاكيد داشتند تا آموزش هاي مهارتي به فرصت هاي شغلي براي جويندگان مهارت تبدیل شود.

در پایان  این جلسه دکتر امید ریاست دانشگاه جامع علمی- کاربردی کشور ضمن تبریک سوم خرداد سالروز آزاد سازی خرمشهر و افتخار آفرینی بزرگانی از این سرزمین و همچنین  حضور با شکوه و مشارکت حداكثري مردم در انتخابات بیان داشتند مقام معظم رهبري و دولت نگاه ويژه و ملي به توسعه سواحل مكران دارند.

وی افزود: دانشگاه جامع علمی - کاربردی دارای ویژگی انعطاف پذیری است  به هر جهت که جامعه نیاز داشته باشد به همان سمت حرکت میکنیم چون دانشگاه شغل محور است و آموزشی میدهیم که به ایجاد شغل منجر شود.

دکتر امید نرخ بیکاری در استان را نیازمند آموزش مهارتی دانست و  آمادگی دانشگاه را برای شناسايي مشاغل در استان و نيز براي تامين آموزش هاي مهارتی برای تمامی سازمانهای درخواست کننده اعلام نمودند تا بتوانیم نیازهای شغلی را تامين نماييم و سرعت کار را ارتقاء دهيم.

 دکتر امید در این جلسه از مسئولین استان بویژه مسئولین منطقه آزاد و شهرستان چابهار خواست تا از هم‌اکنون پیش‌بینی لازم برای تأمین نیروهای مورد نیاز در صنایع پتروشیمی و فولاد که به‌زودی در منطقه آزاد راه‌اندازی خواهد شد را داشته باشند تا با مشکلات اجتماعی پیش آمده در سایر مناطق مشابه مواجه نشوند.


١٠:٣٠ - دوشنبه ٨ خرداد ١٣٩٦    /    عدد : ٢٦٩٦٥    /    تعداد نمایش : ٢١٩